Feb. 3, 2009

GoFit Ultimate ProGym Reviewed

GoFit Ultimate ProGym Reviewed

Today I talk about a new product I purchased looking to build some strength. - I found out that buying dumbbells is about $1 a pound. I like my dumbbells, but I needed a 15 lb set which would've cost me $30. The Ultimate ProGym has a 5, 10,


Today I talk about a new product I purchased looking to build some strength. I found out that buying dumbbells is about $1 a pound. I like my dumbbells, but I needed a 15 lb set which would've cost me $30. The Ultimate ProGym has a 5, 10, and 15 lb tube. So I can [...]

Help support the show. Be in our top spots or drop us a donation, simply go to www.logicalloss.com/support all support is deeply appreciated.
Subscribe via GoFit Ultimate ProGym Reviewed

Like The Show - Say Thank You!

If you find value in this show, you can say thank you by "Buying Dave a Coffee

Weight Loss Challenge Spreadsheet

Some of us are motivated by a little competition, or we dreamed of being on a tv show like the Biggest Loser, well now you can create your own weight loss challenge using the weight loss challenge spreadsheet. This spreadsheet has done all the math and shows the participant's weight loss as a percentage of their body weight. Play solo or teams, it all in the spreadsheet.

Go to weightlosschallengesheet.com You lose the weight, we do the math.